Treść artykułu

„Bądźmy dumni z naszej Ojczyzny….”

Tegoroczne obchody 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się w naszej gminie poranną mszą Świętą w Kościele pw. Matki Łaski Bożej, której przewodniczył proboszcz Parafii Górzyca ks. Czesław Grzelak.

Na samym początku wybrzmiał Hymn państwowy, a podczas kazania Proboszcz cytując piękne słowa ze znanego wiersza Cypriana Kamila Norwida „…Do kraju tego …tęskno mi Panie” podkreślił ważność Narodowego Święta Niepodległości dla wszystkich Polaków, wspominał o bohaterach walczących za niepodległą Polskę, przypomniał nam wszystkim, co tak naprawdę znaczy patriotyzm i jaki mamy obowiązek poszanowania symboli narodowych.

Nie zabrakło również patriotycznych pieśni,  po uroczystościach w Kościele rozpoczęliśmy przemarsz, któremu przewodniczył poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Górzycy wraz z chorągwiami kościelnymi oraz flagami Polski, które trzymał w ręku każdy z nas. Jakże pięknie prezentowała się nasza Biało – Czerwona niesiona przez dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Górzycy oraz mieszkańców. Dumnie wyeksponowana  pod tablicą upamiętniającą obchody 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Po wystąpieniu pani Dyrektor Małgorzaty Gniewczyńskiej, przybyłe na uroczystość delegacje złożyły  wieńce i kwiaty,  a mieszkańcy zapalili symboliczny znicz. Hołd poległym żołnierzom oddał również gospodarz Gminy Górzyca – Wójt Pan Robert Stolarski. Wszyscy zgromadzeni tego dnia swoją obecnością zaznaczyli jak ważne jest dla nich żyć w wolnej, niepodległej Polsce i jak ważne jest budowanie integracji społecznej naszej małej Ojczyzny!!. Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim za obecność, a strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Górzycy za wsparcie oraz zabezpieczenie trasy przemarszu.

Anita Garczyk