Treść artykułu

„BISKUPSTWO PONAD GRANICAMI”

16 czerwca 2024r. doświadczyliśmy niezapomnianych wrażeń duchowych i estetycznych na koncercie, który odbył się w Kościele Ewangelickim w Lebus, pierwszej siedzibie biskupów lubuskich w związku z Jubileuszem 900-lecia powstania diecezji lubuskiej. Licznie zgromadzona na koncercie publiczność wraz z przedstawicielami Gminy Górzyca wysłuchała “Missa Super Terminos /Msza ponad Granicami”, utworu specjalnie napisanego z okazji Jubileuszu przez polskiego kompozytora z Toronto Norberta Paleja, który za pomocą nowoczesnych multimediów przesłał życzenia zgromadzonej publiczności.
W koncercie wzięli udział tenor Adam Michalak, w wykonaniu którego utwór Ave Maria pobudził najczulsze struny duszy, czego dowodem były niegasnące brawa publiczności. Mariusz Monczak wirtuoz skrzypiec, Michał Kocot mistrz gry organowej, całości towarzyszył Chór Kameralny CHAPS ze Szczecina pod batutą Katarzyny Ganczarskiej. Niezapomniane widowisko artystyczne na długo zostanie w pamięci naszych partnerów z Niemiec oraz nam samym.
Był to już drugi koncert zaplanowany ramach projektu współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej w Warszawie, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął Wojewoda Lubuski Pan Marek Cebula.